CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13 STŘEDNÍ MORAVA TR 12 JIŽNÍ MORAVA TR 11 VYSOČINA TR 10 VÝCHODNÍ ČECHY TR 09 ČESKÝ RÁJ TR 15 KRKONOŠE TR 08 ČESKÝ SEVER TR 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05 PLZEŇSKO TR 04 ŠUMAVA TR 03 JIŽNÍ ČECHY TR 02 STŘEDNÍ ČECHY TR 01 PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Sobota 02.03.2024
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

ONDRÁŠEK Novojičínský sbor ZUŠ [ Pěvecký sbor ]

Dětský pěvecký sbor Ondrášek Nový Jičín, Anglie Llangollen 1996
DPS Ondrášek
ONDRÁŠEK Novojičínský sbor ZUŠ

Ondrášek se narodil v roce 1967 a u jeho kolébky stál profesor Václav Ptáček - neúnavný propagátor sborového zpěvu. Pod jeho vedením se záhy z Ondrášku stalo reprezentativní těleso města Nového Jičína a po celou dobu si udržovalo výbornou úroveň. V roce 1992 převzal štafetu jeden z prvních členů Josef Zajíček

K předchozím úspěchům na domácí půdě se přidala i řada ocenění zahraničních : prvenství na mezinárodním sborovém festivalu v Arezzu (Itálie 1995), vítězství na festivalu Smetanova Litomyšl (1995), vítězství na 50. ročníku jednoho z nejprestižnějších festivalů Llangollen - červenec 1996 Severní Wales.

Ondrášek od samého počátku své činnosti spolupracuje s rozhlasovými a televizními studii a dosud vydal tři profilová alba:

Ondrášek zpívá vánoční koledy (MC, CD 1994),
Až do Jičína ... (MC-CD 1996) a
Ondrášek (CD 1998).

Mimo bohaté koncertní činnosti jak doma, tak v zahraničí (Maďarsko, Polsko, Německo, Rakousko, Slovensko, Itálie, Belgie, Velká Británie, Japonsko, Finsko, Bulharsko, JAR, Řecko). Ondrášek organizuje sborové soutěže v rámci svého regionu i celostátního charakteru.

Hlavní koncertní sbor ONDRÁŠEK si vychovává své nástupce ve třech přípravných odděleních:
Hrášek (6-7 let),
Rarášek (7-9 let) a
Kulihrášek (9-12 let).

Celé těleso čítá na 300 dětí, o které se stará organizační výbor z řad rodičů. Zřizovatelem je Základní umělecká škola v Novém Jičíně. Toto kvalitní zázemí, nevšední péče městských a okresních orgánů i zájem sponzorů je velikým příslibem do budoucna.

Hrášek
1. přípravné oddělení je nejmladším oddělením Ondrášku, kde se 5-7 leté děti učí elementárním hudebním znalostem, správným pěveckým návykům a seznamují se s hudební literaturou úměrnou jejich věku. Ročně se představí posluchačům na 4-6 koncertech, v závěru školního roku mívají postupové zkoušky do vyššího oddělení a před prázdninami je očekává dvoudenní výlet, jako odměna za celoroční snahu. Vedle sbormistra Josefa Zajíčka a klavíristky Veroniky Škrobákové dostávají příležitost nadaní studenti jako asistenti, kteří pomáhají při nácviku repertoáru. V současnosti vykonává funkci asistenta Michaela Glogarová.

Rarášek
2. přípravné oddělení již klade na děti vetší nároky. Děti ve věku 7-10 let musí zvládat obtížné intonačně-rytmické problémy jednohlasého, ale často i vícehlasého zpěvu. Seznamují se s hudbou starých mistrů i s díly současných autorů. Práce bývá postupně intenzivnější, děti absolvují víkendová soustředění, narůstá koncertní činnost a děti se zúčastňují prvních sborových soutěží. Běžnou praxí jsou výměnné pobyty u dětí partnerských sborů, kdy děti získávají nejen nová přátelství, ale i cenné zkušenosti společenské. Konce školního roku pravidelně Rarášci odjíždějí na týdenní zahraniční soustředění, kde absolvují postupové zkoušky.

Kulihrášek
3. přípravné oddělení je určeno dětem 10-14letým, které již prokázaly své pěvecké dovednosti v nižších přípravných odděleních. Bezchybná intonace, orientace v notovém zápisu, zvládnutí vícehlasu se zde stává naprostou samozřejmostí. Velký důraz se zde klade na správné vedení hlasu, jeho přirozenou barvu a schopnosti pohybovat se dokonale ve všech hlasových polohách. Repertoár tvoří z velké části cizojazyčné skladby nejrůznějších hudebních epoch, protože se počítá s pravidelnou účastí na mezinárodních festivalech a soutěžích. Děti se každoročně účastní jarních a letních soustředění, kde bývá práce mnohem intenzivnější a detailnější. Vedle sbormistra pracuje se sborem klavíristka Marie Válková a ke spolupráci bývají často zváni i další instrumentalisté většinou z řad posluchačů konzervatoří či studentů hudebních akademií. Kulihrášci již měli možnost ověřit si své dovednosti na mezinárodních pódiích například v Itálii, Řecku, Slovensku či Belgii.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Dětský pěvecký sbor Ondrášek Nový Jičín
Josef Zajíček
Derkova 1
741 01 Nový Jičín
Česko (CZ)
tel: (+420) 556 708 488
(+420) 556 709 867
fax: (+420) 556 708 488
Dětský pěvecký sbor Ondrášek Nový Jičín
DPS Ondrášek, Praha, U Lorety 1997

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.ondraseknj.cz

Typ záznamu: Pěvecký sbor
AKTUALIZACE: uživatel č. 268 org. 56, 28.05.2008 v 15:07 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY